شرکت تکادو

شرکت تکادو

شرکت تکادو در سال ۱۳۶۹ به‌صورت سهامی خاص در راستای سیاست های خصوصی سازی و با هدف سرمایه گذاری در شرکت های سرمایه پذیر در اصفهان تأسیس شد . این شرکت در تاریخ 01/07/1375به شرکت سهامی عام تبدیل شد و در تاریخ ۲۱/ ۶/۹۱ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. در حال حاضر سرمایه ثبتی شرکت تکادو قریب به  ۸۰۰ میلیارد ریال است و بواسطه 14 شرکت فرعی در چهار زمینه اصلی معدن و صنایع معدنی، صنعت و خدمات فنی مهندسی، بازرگانی و حمل‌ونقل و بازار سرمایه فعالیت می نماید. تعداد  اشتغال مستقیم این مجموعه بیش از ۲۱۰۰ نفر است.
عمده محصولات زیر مجموعه این شرکت، تولید نزدیک به  400 هزار تن زغال سنگ خام  معادل حدود 11 درصد تولید سالیانه کشور در شرکت‌های ذغال سنگ نگین طبس، احداث معدن تکافر سپاهان، ذغال سنگ طبس احیا و ذغال سنگ مهرآذین، تولید 240 هزار تن کنسانتره ذغال سنگ معادل حدود 14 درصد تولید سالانه کشور در شرکت فرآوری ذغال سنگ پروده طبس، تولید 100 هزار تن سنگ منگنز تولیدی در سال، معادل بیش از 60 درصد تولید کشور و تولید 300هزارتن دولومیت کلسینه و آهک صنعتی درسال معادل ۶۵ درصد تولید داخلی کشور در شرکت‌های فولاد افزا سپاهان و نسوز اکباتان سپاهان است. ارائه خدمات فنی، مهندسی و ساخت تجهیزات سنگین مورد نیاز صنایع کشور و سایر فعالیت‌های اقتصادی شامل بازرگانی، حمل‌ونقل و فعالیت در بازار سرمایه و سهام از دیگر فعالیت‌های این شرکت به شمار می‌رود.  با توجه به نیاز داخلی کشور به ذغال‌سنگ خام، کنسانتره، سنگ منگنز، دولومیت کلسینه و آهک صنعتی، عمده محصولات تولیدی شرکت‌های گروه به مصرف داخلی رسیده، لیکن حسب مورد با توجه به پتانسیل صادراتی محصولات، به کشورهای مختلف صادرات داشته که از آن جمله می‌توان به صادرات ۱۰۰ هزار تن کنسانتره زغال طی سال‌های ۸۹ تا ۹۱ به کشورهای چین و هندوستان اشاره کرد.
شرکت تکادو و شرکت های زیر مجموعه آن دارای گواهینامه‌ها و استانداردهای بین‌المللی شامل انواع گواهینامه‌های سیستم مدیریت کیفیت (ISO) و سایر گواهینامه های مرتبط با محیط زیست و ایمنی و بهداشت (نظیر HSE و OHSAS) هستند .  
از اهم استراتژیها و اهداف آتی شرکت تکادو می توان به توسعه فعالیت های حقوقی، بهینه سازی پرتفوی سرمایه گذاری، مطالعه و بررسی فرصتهای سرمایه گذاری جدید، افزایش سود آوری و رضایتمندی سهامداران، استفاده موثر از ظرفیت های تولید و ارتقاء بهره وری، استفاده از فناوری های نوین در شرکتهای گروه اشاره کرد .